Radlje ob Dravi

Montaža restavriranega kamnitega stebra, kapitela, kamnitih žar in petih kipov

V Radljah ob Dravi je ekipa restavratorjev konservatorjev z Oddelka za kamen in štukaturo ZVKDS Restavratorskega centra izvedla montažo mogočnega kamnitega stebra, kapitela, kamnitih žar in petih kipov.

Kip Marije z detetom na vrhu stebra je bil močno poškodovan, saj je manjkal velik del otrokove glave in krone. Tudi drugi kipi so bili poškodovani, manjkali so zlasti najbolj izpostavljeni deli, ki se najprej odlomijo: prsti, nos ipd. Površina podstavkov in kipov je bila močno načeta zaradi vremenskih vplivov in bioloških ter drugih dejavnikov propadanja. Da bi znamenje zaščitili smo se v okviru mednarodne strokovne komisije odločili, da se na znamenje nanese t. i. žrtveni sloj, v našem primeru silikatno lazuro, ki bo nekoliko zaščitila krhko površino kamna. Znamenje je bilo že v preteklosti pobarvano, saj smo na skritih delih kipov našli in z raziskavami potrdili belo barvo. Na kroni so bili ohranjeni ostanki pozlate, ki se omenja tudi v pisnih virih ob predhodnjih restavratorskih posegih. Konservatorsko restavratorski posegi na Marijinem znamenju bodo bolj podrobno predstavljeni v ločeni objavi.

Pri montaži smo ponovno namestili kamniti žari na profilirano polico kot je razvidno iz arhivskih fotografij, ko je znamenje stalo na prejšnji lokaciji ob glavni cesti. Zaradi odlomov vogalov sta bili vazi kasneje postavljeni na podest ob spomeniku. Pri montaži smo uporabili avtodvigalo, sicer je montaža potekala po klasičnem postopku polaganja kamna na svinec z uporabo malte iz naravnega hidravličnega apna in peska. Za ojačitev so bila uporabljena nerjaveča inox sidra. Tako steber kot kip Marije sta imela v spodnjem predelu obstojči luknji za vlivanje malte, ki smo ju s pridom ponovno uporabili pri montaži. Kamnito znamenje smo po končanih posegih premazali z algicidnim sredstvom.

Podest je bil očiščen in po vzoru originala dopolnjen z belim cementom in sivim in črnim kamnitim drobljencem. Da bi dobili ustrezno granulacijo smo pesek večje granulacije drobili ročno s kladivom. Končni izgled smo približali originalu s pranjem z mokro gobico.

Na podstavek je bila ponovno nameščena tudi napisana plošča, ki priča o predhodnjih restavratorskih posegih na znamenju.

Radlje ob Dravi

Pred in po konservatorsko- restavratorskih posegih

Ekipa ZVKDS Restavratorskega centra:

Vodja projekta: mag. Špela Govže

ZVKDS Restavratorski center: Robert  Kuret, Evgen Pezdirc, Igor Brozovič

Zunanji sodelavci: Viktorija Peternel, študentka restavratorstva ALUO, Jaka Jaklič, Davor Kuret, Viba d.o.o., Avtoprevozništvo Jaklič

Rekonstrukcija manjkajočih delov: Denis Dražetić, študent kiparstva ALUO

Vodja oddelka za kamen in štukature, ZVKDS RC: mag. Nina Žbona

Strokovni nadzor:

Nina Nahtigal, ZVKDS OE Maribor

Novice

Relevantne informacije za lastnike zbrane na enem mestu.

15. 5. 2024

Med evropskimi prvaki v natečaju Mladi raziskovalci evropske dediščine (MRED)

PREBERI
Foto: Josip Rošival, 1962 – 1964, hrani: Pomorski Muzej »Sergej Mašera« Piran
22. 5. 2024

Solinarska kulinarika 2024, obvestilo o prestavitvi dogodka

PREBERI
Kostanjevica
14. 5. 2024

Razglasitev Frančiškanskega samostana Kostanjevica za spomenik državnega pomena

PREBERI

Išči po strani ZVKDS