O projektu
Cilj predlagane raziskave so: (i) karakterizacija materialov štukmarmorja na izbranih baročnih oltarjih na območju Slovenije z uporabo neinvazivnih in mikroinvazivnih analiznih tehnik. Izbrane metode bodo zagotovile informacije o prisotnosti in porazdelitvi organskih in anorganskih materialov, tudi tistih, ki se uporabljajo v majhnih količinah, a so lahko pomembni za atribucijo delavnicam in lahko vedno vplivajo na procese razgradnje. Materiali, identificirani v različnih analiziranih objektih, bi lahko bili pomembni za razlikovanje delavnic štukamarmorja, ki so delovale na območju Slovenije. Poleg tega lahko ti rezultati pomembno vplivajo na izbiro konservatorsko-restavratorskih posegov. (ii) Podrobnejši pregled stanja ohranjenosti baročnih štukmarmornih oltarjev v Sloveniji in identifikacija produktov razgradnje materialov. Ti rezultati bodo konservatorjem-restavratorjem pomagali izbrati najbolj ogrožene objekte, ki jih bodo najprej obravnavali. (iii) Raziskave o najprimernejših konservatorsko-restavratorskih obdelavah. Zaradi specifične strukture štukmarmorja je treba izbrati posege, ki bodo upočasnili procese propadanja, omogočili ogled predmetov v izvirnem sijaju in morebitna poškodovana mesta zapolnili z ustreznimi materiali. (iv) Katalogizacija vseh ohranjenih štukmarmornih oltarjev in arhivske študije, skupaj z umetnostnozgodovinsko analizo patronatov, arhitekturnih modelov in kiparstva, bo omogočila ustrezno preučevanje fenomena štukmarmornih oltarjev na širšem srednjeevropskem ozemlju.
Rezultati projekta bodo prinesli pomembne informacije o edinstveni in redki dekorativni tehniki, ki po našem najboljšem vedenju še ni bila analizirana z vsemi metodami, predlaganimi v tem projektu. Projekt bo prinesel nov interdisciplinarni pristop k raziskovanju kulturne dediščine s poudarkom na slovenskem ozemlju, a rezultate relevantne za regionalni in srednjeevropski kontekst.
Raziskovalni konzorcij sestavljajo projektni partnerji: (i) Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS; vodilni partner) z vodjo projekta Katjo Kavkler na čelu, ki bodo analizirali materialno sestavo in produkte razgradnje v štukmarmornih oltarjih, (ii) Filozofska fakulteta (FF), odgovorni za umetnostnozgodovinske raziskave, (iii) Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo (FKKT), ki bodo izvajali analize komplementarne ZVKDS in (vi) Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO), zadolženi za konservatorsko-restavratorske raziskave. Delovna skupina ima izkušnje z raziskovanjem kulturne dediščine na številnih področjih z različnimi metodami, ki jih je mogoče uporabiti v pričujoči raziskavi. Sodelujoče organizacije imajo vso potrebno opremo in znanje za izvedbo projekta. Izsledki raziskav bodo predstavljeni strokovni in laični javnosti v obliki člankov, predavanj, delavnic in spletnega kataloga.
Raziskovalni projekt bo razdeljen na 4 delovne sklope (DS):
DS1: Štukmarmorni oltarji v Sloveniji: tehnična umetnostna zgodovina (1.—12. mesec, vodilni partner: ZVKDS)
V okvirju tega delovnega sklopa bodo izvedeni umetnostnozgodovinski in arhivski pregled ter pripravljalni pregled materiala štukmarmornih oltarjev v Sloveniji. Skupina bo opravila interdisciplinarne terenske raziskave, ki bodo vključevale neinvazivne analize materialov, mikro-vzorčenje, umetnostnozgodovinski pregled in konservatorsko-restavratorski pregled baročnih štukmarmornih oltarjev. Na izbranih lokacijah bo vzpostavljeno dolgoročno spremljanje mikroklimatskih pogojev. Na podlagi pregleda bodo izbrani oltarji za podrobnejšo analizo v okviru DS3.
Naloga 1.1: Umetnostna zgodovina in tehnologija štukmarmornih oltarjev v Sloveniji (1.-3. mesec, FF)
Naloga 1.2: Interdisciplinarne terenske raziskave (4.-12. mesec, ZVKDS, FF, ALUO, FKKT)
Naloga 1.3: Vzorčenje (4.-12. mesec, ZVKDS, FKKT)
Naloga 1.4: Monitoring mikroklimatskih pogojev (4.-12. mesec, ZVKDS, FKKT)
DS2: Umetnostnozgodovinske raziskave in zgodovina konservatorskih posegov (3.—30. mesec, vodilni partner: FF)
V okviru tega delovnega sklopa se bomo osredotočili na umetnostnozgodovinske raziskave delavnic na Štajerskem in Kranjskem ter njihovo organizacijo kot tudi na pregled naročnikov štukmarmornih oltarjev. Zanimala nas bo tudi zgodovina konservatorskih posegov, izpričana v pisnih virih. Pripravili bomo tudi umetnostnozgodovinsko analizo posameznih predmetov dediščine v širšem kontekstu.
Naloga 2.1: Praksa delavnic v pisnih virih in v praksi (3.-12. mesec, FF)
Naloga 2.2: Delavnice in njihova organiziranost na Štajerskem in Kranjskem (13.-22. mesec, FF)
Naloga 2.3: Naročniki štukmarmornih oltarjev (21.-30. mesec, FF)
Naloga 2.4: Zgodovina konservatorsko-restavratorskih posegov (12.-24. mesec, FF)
DS3: Analiza in razgradnja materialov (3.—30. mesec, vodilni partner: ZVKDS)
Tretji delovni sklop bo osredotočen na analizo materialov uporabljenih za izdelavo štukmarmorja, njihove ohranjenosti ter produktov razgradnje v laboratoriju, predvsem na podlagi analize odvzetih mikrovzorcev. Pri tem se bomo ločeno osredotočili na anorganske in organske materiale. Rezultati bodo strjeni v sistemsko gradivo. Hkrati bo potekala tudi ocena stanja izbranih predmetov s konservatorsko-restavratorskega in materialnega vidika.
Naloga 3.1: Pregled in priprava vzorcev (3.-20. mesec, FKKT, ZVKDS)
Naloga 3.2: Raziskave anorganskih materialov (6.-24. mesec, ZVKDS)
Naloga 3.3: Raziskave organskih materialov (6.-24. mesec, ZVKDS, FKKT)
Naloga 3.4: Klasifikacija identificiranih materialov (20.-30. mesec ZVKDS, FKKT, ALUO)
Naloga 3.5: Ocena stanja materialov (20.-30. mesec ZVKDS, FKKT, ALUO)
DS4: Interpretacija, vodenje in diseminacija (1.—36. mesec, vodilni partner: FF)
V zadnji delovni sklop bomo strnili interpretacijo in diseminacijo rezultatov ter vodenje projekta. Primerjali bomo rezultate DS1 in DS3 z DS2, pripravili spletni katalog, izvajali delo s strokovno in laično javnostjo ter študenti vseh treh sodelujočih fakultet, objavili prispevke, v katerih bomo predstavili rezultate, pripravili delavnico za strokovnjake ter objavili priporočila za konservatorsko-restavratorske posege na štukmarmornih oltarjih.
Naloga 4.1: Materiali: zgododvinska in sodobna karakterizacija (13.-36. mesec, ZVKDS, FF, FKKT, ALUO)
Naloga 4.2: Razvoj smernic za konservatorsko-restavratorske posege (18.-36. mesec, ZVKDS, FF, ALUO)
Naloga 4.3: Diseminacija (1.-36. mesec, ZVKDS, FF, FKKT, ALUO)
Naloga 4.4: Upravljanje podatkov (1.-36. mesec, ZVKDS, FF, FKKT, ALUO)